Relacja z 2. Rajdu nad Morawą

mapa_morawa_majRajd nr 2: Morawa 2015

Po zakończeniu pierwszego rajdu nad Nysą, pojawił się pomysł, aby krótkie rowerowe majówki organizować na innych, niedalekich od Polski nadrzecznych trasach.  W 2015 pojechaliśmy do naszych południowych sąsiadów.

Wybór padł na rzekę, która swój początek bierze na zboczach Śnieżnika (tuż za  naszą granicą), przepływa przez sam środek historycznych Moraw i uchodzi do Dunaju.

System ścieżek rowerowych nad Morawą nie jest może tak „wypasiony” i dopieszczony jak nad rzekami w Niemczech czy Austrii, niemniej jednak stanowi dobry przykład tego, jak niewielkim kosztem, w zbliżonych do Polski warunkach można przygotować rzeczną dolinę do wygodnej turystyki rowerowej. Czeski system znakowania szlaków jest znakomity. Po drodze spotkaliśmy wiele wzorcowych odcinków nowo wybudowanych dróg dla cyklistów – na rzecznych wałach, wzdłuż kanałów, w poprzek lasów i łąk.

Pod względem krajoznawczym trasa jest arcyciekawa.  Zwiedzić można zabytkowe centra miast, zamki, pałace, parki i ogrody, w tym trzy obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jadąc w kierunku południowym docieramy do jednego z najbliższych Polsce regionów o starych winiarskich tradycjach.

A tak było wiosną 2015:

Więcej zdjęć z morawskiej trasy, zrobionych w innych porach roku znajdziesz w tej galerii. 

Jest też relacja filmowa:

Jeśli chcesz skorzystać z aktualnej oferty zorganizowanych wycieczek na Morawach w dowolnym terminie – znajdziesz ją tutaj

W kolejnym, 2016 roku urządziliśmy rajd w dolinie Łaby…>