Trasa i program Rajdu 2017

Rajd nr 4: Jezioro Nezyderskie 2017

Trasa tegorocznego rajdu – inaczej niż trzech poprzednich, nie prowadzi po jednej linii, wzdłuż rzeki.  Zwiedzamy popularny rowerowy region z mnogością szlaków i  jak widać na załączonej mapce – każdego dnia mamy do wyboru dwa lub więcej wariantów trasy.  To świetna propozycja zarówno dla spacerowiczów, którzy nie chcą pokonywać więcej niż 25-40 km dziennie  jak też lubiących bardziej sportowe wyzwania. Teren jest przeważnie płaski, jedynie między Neusiedl a Parndorf mamy niewielki podjazd.

Jezioro Nezyderskie jest geograficzną osobliwością. Ogromne ale bardzo płytkie i błotniste, z szerokim  pasem trzcin, przypomina stepowe mokradła środkowej Azji. Na zachód od głównego akwenu pośród kwitnących pastwisk i winnic rozsiane są mniejsze jeziorka – cały ten teren chroniony jest  jako Park Narodowy Seewinkel. Nawet jeśli ktoś niespecjalnie interesuje się przyrodą – będzie zachwycony stadami dzikich gęsi i innego ptactwa, białych osłów, długorogich krów, dropi czy susłów. Nie zabraknie perełek architektury – pałace, stare miasta, ale i pięknie zachowane  dawne wsie z dachami krytymi trzciną.

Program imprezy

29 kwietnia (sobota):  Przyjazd autokarem wzgl. własnym samochodem do Bratysławy/Fertöd
Rajdowy autokar z przyczepą na rowery wyruszy z Warszawy ok godz 4-5 rano,  z Krakowa ok godz. 9.00, z Katowic ok godz. 11:00.
Jedziemy przez Zwardoń do słowackiej stolicy na pierwszy nocleg. Część klientów autokarowych możemy też zakwaterować już po węgierskiej stronie, np w Fertöd lub Hegykö. W Bratysławie kwaterujemy w hotelu*** z dużym parkingiem, gdzie na czas wycieczki  można zostawić samochód.

30 kwietnia:  Fertöd – Illmitz  ok. 25 – 60 (lub więcej)  km
Rano zwozimy wszystkich uczestników pod monumentalny Pałac Esterhazych w węgierskim Fertöd. Stąd najkrótsza droga do Illmitz  (centrum Parku Narodowego) ma nieco ponad 20 km, ale o wiele ciekawiej pojechać większym łukiem –  przez piękne olchowe lasy do mostku granicznego w Andau, obok rezerwatu dropi (bardzo rzadkie, wielkie ptaki stepowe), między jeziorkami Seewinkel.
UWAGA – jest jeszcze jedna opcja na ten dzień dla tych którzy chcieliby mieć więcej czasu na zabytkowy Sopron – pojechać z Fertöd w kierunku zachodnim, po zwiedzaniu Sopronu do Mörbisch i promem przez jezioro do Illmitz (ok 55-60 km) 

1 maja:  Illmitz  – Parndorf  ok. 35, 50 lub 90 km
Najkrótsza wersja etapu „dla leniwych” wiedzie od razu na północ, wschodnim brzegiem jeziora. Po drodze Podersdorf – kurort z ładną plażą, molem i śmieszną „latarnią morską”. Wersja średnio długa – rejs promem przez jezioro do Mörbisch i dalej wzdłuż zachodniego brzegu jeziora przez bardzo ładne wioski z bocianimi gniazdami, skrajem winnic na wzgórzach.  Wersja dla mega-ambitnych to objazd jeziora od południa – przez Węgry – kurort Hegykö, zabytkowy Sopron, niezwykłe kamieniołomy w Fertőrákos… Wieczorem wszyscy spotykamy się w luksusowym, designerskim hotelu Pannonia Tower**** – szklanym wieżowcu, z którego okien można podziwiać rozległe widoki na jezioro i okolicę.  I to jest właśnie ten wieczór, kiedy w sali bankietowej urządzamy główną imprezę integracyjną – tańce, degustacje win tradycyjny konkurs z nagrodami i różne inne niespodzianki.

2 maja:  Parndorf – Bratysława    ok. 40, 65 (lub 75 km)
Rano, zanim wyruszymy w trasę, można zrobić… zakupy  ciuchów.  Obok hotelu jest wielkie centrum outletów,  w sklepach stylizowanych na stare chatki i pałacyki.  Potem przebijamy się w kierunku doliny Dunaju. Najkrótsza trasa – prosto do Hainburga, miasta w malowniczym przełomie rzeki, nad którym wznosi się wzgórze z zamkiem (podjazd dla ambitnych).  Można pojechać większym łukiem przez miasteczko Bruck i przepłynąć Dunaj promem do Orth, stamtąd ścieżką na wale rzeki, przez piękne lasy z rozlewiskami. Jeszcze jedna opcja (nie zaznaczona na mapie) – pojechać z Parndorf do Wiednia pociągiem i przepedałować nad Dunajem całą odległość między dwoma stolicami. Mijamy ruiny zamku Devin (u ujścia Morawy) i do centrum Bratysławy wjeżdżamy przez „Stary Most” – dawniej kolejowy, obecnie pieszo-rowerowy.

3 maja (środa):  Zakończenie i powrót.
Po śniadaniu wracamy – indywidualnie bądź rajdowym busem. Przyjazd do Katowic,  Krakowa w godzinach popołudniowych, do Warszawy (jeśli będzie taka opcja) – wieczorem.

Patrz dalej:  Przebieg trasy na zdjęciach Warunki i koszty udziału