Relacja z 1. Rajdu nad Nysą

Rajd nr 1: Nysa 2014

Tradycję „nadrzecznych rajdów majowych” rozpoczęliśmy organizując w dniach 1.-4.05. 2014 przejazd szlakiem rowerowym po zachodniej stronie polsko-niemieckiej granicy nad Nysą Łużycką, od Porajowa, przez Zgorzelec,  Łęknicę, Forst – do Gubina.

Trasa sama w sobie jest ciekawostką, której grzech nie poznać – wiedzie wydzieloną ścieżką  przez dwa malownicze przełomy, mija odnowione zabytki, wpisany na listę światowego dziedzictwa Park Mużakowski, zielone łąki i lasy. Nawet jak na realia niemieckie jest to inwestycja wyjątkowo udana, wzorcowa  i „wypasiona”,  w rankingu klubu ADFC ma najwyższą, czterogwiazdkową kategorię.

pomnikBył też  inny ważny powód, aby pojechać tam właśnie 1. maja 2014 roku.  W tym dniu minęło dokładnie 10 lat odkąd weszliśmy do Unii Europejskiej.  Także wtedy główne uroczystości miały miejsce w trójstyku Polski, Czech i Niemiec, co upamiętnia okolicznościowa tablica. Od tej pory zmieniło się wiele, granice niemal przestały istnieć, korzystamy z unijnych dotacji, budujemy autostrady, ale nadrzecznych tras rowerowych w stylu niemieckim, austriackim czy choćby włoskim – nadal brak.

Pisałem wtedy:  „W czasach zimnej wojny Berlin Zachodni zwano oknem wystawowym zachodniej kultury, skierowanym w  stronę komunistycznej szarości. Dziś nie ma murów, drutów kolczastych ani nawet kontroli granicznych, a jednak… Linia gładkiego asfaltu nad Nysą, kusząco spogląda na wschodni Polski brzeg i przypomina, że od Zgorzelca aż po… Władywostok ciągnie się strefa gdzie takich ścieżek nie uświadczysz.

wrz10esien 162

Przy każdej okazji warto przypominać,  że Odra i Nysa nie mogą być ostatnimi w Europie rzekami, wzdłuż których zbudowano porządną drogę rowerową!” Dziś (2017) na szczęście już nie jest aż tak źle, w niektórych regionach z Małopolską na czele działają programy budowy nadrzecznych tras zobacz np. tutaj…>

Krótkie sprawozdanie filmowe z tej imprezy:

A oto reportaż fotograficzny.

Jeśli chcesz skorzystać z aktualnej oferty zorganizowanych wycieczek na tej trasie w dowolnym terminie – znajdziesz ją tutaj i tutaj.

A teraz zobacz relację z kolejnego rajdu –  Morawy 2015…>